627-25W3222-2TA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
627-25W3222-2TA
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB PLUG 25POS SLDR CUP
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Contact Material :
Copper
Voltage Rating :
125 V
Color :
Black
Product Status :
Active
Backset Spacing :
Gender :
Male
Termination :
Solder Cup
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Flange Feature :
Board Side (M3)
Current Rating (Amps) :
5A, 20A
Connector Style :
D-Sub, Combo
Insulation Material :
Thermoplastic Polyester
Contact Arrangement :
25W3
Contact Plating :
Gold
Contact Finish :
Gold
Connector Type :
Plug, Male Pins
Base Product Number :
627-25W
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Features :
Grounding Indents, Shielded
Number of Positions :
25 Position
Shell Plating :
Tin
Package :
Tray
Shell Size, Connector Layout :
4 (DC, C) - 25W3
Wire Gauge :
Mounting Angle :
Vertical
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Series :
627-C
Contact Finish Thickness :
Flash
Contact Form :
Number of Rows :
2
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Mounting Style :
THREADED INSERT
Shell Material :
Steel
Contact Type :
Signal and Power
Ingress Protection :
Insulation :
Insulated
Current Rating :
20 A
Dielectric Material :
Polyester Thermoplastic
Termination Style :
Solder Tail
Datasheets
627-25W3222-2TA
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-25W3222-2TA from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Free Hanging (In-Line), Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, 627-25W3222-2TA pinout, 627-25W3222-2TA datasheet PDF, 627-25W3222-2TA amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-25W3222-2TA ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
627-C Series D-Sub, Combo Plug, Male Pins 25 Position-Position Male Signal and Power Solder Cup 4 (DC, C) - 25W3 Free Hanging (In-Line) Copper Gold Steel, Tin Plated
627-25W3222-2TA Overview
627-25W3222-2TA Features
627-C series
627-25W3222-2TA Applications
There are a lot of EDAC Inc.
627-25W3222-2TA D-Sub Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP