627-25W3222-1N1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
627-25W3222-1N1
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB PLUG 25POS SLDR CUP
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Package :
Tray
Number of Rows :
2
Mounting Angle :
Vertical
Shell Material :
Steel
Wire Gauge :
Shell Plating :
Nickel
Insulation :
Insulated
Mounting Style :
Through Hole
Insulation Material :
Thermoplastic Polyester
Product Status :
Active
Shell Size, Connector Layout :
4 (DC, C) - 25W3
Color :
Black
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Contact Form :
Features :
Grounding Indents, Shielded
Contact Finish Thickness :
Flash
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Flange Feature :
Housing/Shell (Unthreaded)
Voltage Rating :
125 V
Backset Spacing :
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Connector Style :
D-Sub, Combo
Contact Type :
Signal and Power
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Contact Finish :
Gold
Ingress Protection :
Gender :
Male
Dielectric Material :
Polyester Thermoplastic
Connector Type :
Plug, Male Pins
Termination Style :
Solder Tail
Termination :
Solder Cup
Current Rating (Amps) :
5A, 10A
Series :
627-C
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Material :
Copper
Contact Arrangement :
25W3
Current Rating :
10 A
Number of Positions :
25 Position
Base Product Number :
627-25W
Contact Plating :
Gold
Datasheets
627-25W3222-1N1
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-25W3222-1N1 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Free Hanging (In-Line), 627-25W3222-1N1 pinout, 627-25W3222-1N1 datasheet PDF, 627-25W3222-1N1 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-25W3222-1N1 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
627-C Series D-Sub, Combo Plug, Male Pins 25 Position-Position Male Signal and Power Solder Cup 4 (DC, C) - 25W3 Free Hanging (In-Line) Copper Gold Steel, Nickel Plated
627-25W3222-1N1 Overview
627-25W3222-1N1 Features
627-C series
627-25W3222-1N1 Applications
There are a lot of EDAC Inc.
627-25W3222-1N1 D-Sub Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP