627-24W7624-4NB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
627-24W7624-4NB
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB PLUG 24P PNL MNT SLDR
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Contact Type :
Signal and Power
Flange Feature :
Board Side (M3)
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Product Status :
Active
Connector Style :
D-Sub, Combo
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Shell Material :
Steel
Number of Rows :
2
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Number of Positions :
24 Position
Color :
Black
Shell Plating :
Nickel
Mounting Style :
THREADED INSERT
Ingress Protection :
Contact Arrangement :
24W7
Wire Gauge :
Contact Finish :
Gold
Shell Size, Connector Layout :
5 (DD, D) - 24W7
Contact Finish Thickness :
30.0µin (0.76µm)
Voltage Rating :
125 V
Contact Material :
Copper
Termination :
Solder
Current Rating (Amps) :
5A, 40A
Connector Type :
Plug, Male Pins
Insulation Material :
Thermoplastic Polyester
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Gender :
Male
Features :
Grounding Indents, Shielded
Current Rating :
40 A
Dielectric Material :
Polyester Thermoplastic
Package :
Tray
Contact Form :
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Series :
627-C
Insulation :
Insulated
Base Product Number :
627-24W
Backset Spacing :
Termination Style :
Solder Cup
Contact Plating :
Gold
Mounting Angle :
Vertical
Datasheets
627-24W7624-4NB
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-24W7624-4NB from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, 627-24W7624-4NB pinout, 627-24W7624-4NB datasheet PDF, 627-24W7624-4NB amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-24W7624-4NB ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
627-C Series D-Sub, Combo Plug, Male Pins 24 Position-Position Male Signal and Power Solder 5 (DD, D) - 24W7 Panel Mount, Through Hole Copper Gold Steel, Nickel Plated
627-24W7624-4NB Overview
627-24W7624-4NB Features
627-C series
627-24W7624-4NB Applications
There are a lot of EDAC Inc.
627-24W7624-4NB D-Sub Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP