627-24W7624-2NA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
627-24W7624-2NA
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB PLUG 24P PNL MNT SLDR
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Termination :
Solder
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Shell Size, Connector Layout :
5 (DD, D) - 24W7
Color :
Black
Insulation :
Insulated
Connector Style :
D-Sub, Combo
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Flange Feature :
Board Side (M3)
Package :
Tray
Contact Finish :
Gold
Product Status :
Active
Ingress Protection :
Shell Material :
Steel
Features :
Grounding Indents, Shielded
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Mounting Angle :
Vertical
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Gender :
Male
Mounting Style :
THREADED INSERT
Voltage Rating :
125 V
Contact Plating :
Gold
Connector Type :
Plug, Male Pins
Series :
627-C
Current Rating :
20 A
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Shell Plating :
Nickel
Contact Material :
Copper
Dielectric Material :
Polyester Thermoplastic
Backset Spacing :
Contact Form :
Number of Positions :
24 Position
Current Rating (Amps) :
5A, 20A
Contact Finish Thickness :
30.0µin (0.76µm)
Base Product Number :
627-24W
Termination Style :
Solder Cup
Wire Gauge :
Contact Arrangement :
24W7
Contact Type :
Signal and Power
Number of Rows :
2
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Insulation Material :
Thermoplastic Polyester
Datasheets
627-24W7624-2NA
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-24W7624-2NA from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, 627-24W7624-2NA pinout, 627-24W7624-2NA datasheet PDF, 627-24W7624-2NA amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-24W7624-2NA ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
627-C Series D-Sub, Combo Plug, Male Pins 24 Position-Position Male Signal and Power Solder 5 (DD, D) - 24W7 Panel Mount, Through Hole Copper Gold Steel, Nickel Plated
627-24W7624-2NA Overview
627-24W7624-2NA Features
627-C series
627-24W7624-2NA Applications
There are a lot of EDAC Inc.
627-24W7624-2NA D-Sub Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP