627-24W7624-2N2
Mfr.Part #
627-24W7624-2N2
Features :
Grounding Indents, Shielded
Flange Feature :
Board Side (4-40)
Voltage Rating :
125 V
Shell Plating :
Nickel
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Current Rating :
20 A
Mounting Style :
THREADED INSERT
Current Rating (Amps) :
5A, 20A
Number of Positions :
24 Position
Datasheets
627-24W7624-2N2
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-24W7624-2N2 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, 627-24W7624-2N2 pinout, 627-24W7624-2N2 datasheet PDF, 627-24W7624-2N2 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-24W7624-2N2 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
627-C Series D-Sub, Combo Plug, Male Pins 24 Position-Position Male Signal and Power Solder 5 (DD, D) - 24W7 Panel Mount, Through Hole Copper Gold Steel, Nickel Plated
627-24W7624-2N2 Overview
627-24W7624-2N2 Features
627-C series
627-24W7624-2N2 Applications
There are a lot of EDAC Inc.
627-24W7624-2N2 D-Sub Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP