627-24W7624-1TE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
627-24W7624-1TE
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB PLUG 24P PNL MNT SLDR
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Package :
Tray
Dielectric Material :
Polyester Thermoplastic
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Ingress Protection :
Termination Style :
Solder Cup
Insulation Material :
Thermoplastic Polyester
Flange Feature :
Mating Side (M3)
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Contact Arrangement :
24W7
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Voltage Rating :
125 V
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Contact Form :
Contact Type :
Signal and Power
Contact Material :
Copper
Wire Gauge :
Connector Type :
Plug, Male Pins
Termination :
Solder
Current Rating (Amps) :
5A, 10A
Shell Size, Connector Layout :
5 (DD, D) - 24W7
Current Rating :
10 A
Connector Style :
D-Sub, Combo
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Contact Plating :
Gold
Color :
Black
Insulation :
Insulated
Base Product Number :
627-24W
Shell Plating :
Tin
Features :
Board Lock, Grounding Indents, Shielded
Product Status :
Active
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Backset Spacing :
Number of Rows :
2
Number of Positions :
24 Position
Shell Material :
Steel
Contact Finish Thickness :
30.0µin (0.76µm)
Contact Finish :
Gold
Mounting Style :
Threaded Standoff
Mounting Angle :
Vertical
Series :
627-C
Gender :
Male
Datasheets
627-24W7624-1TE
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-24W7624-1TE from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, 627-24W7624-1TE pinout, 627-24W7624-1TE datasheet PDF, 627-24W7624-1TE amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-24W7624-1TE ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
627-C Series D-Sub, Combo Plug, Male Pins 24 Position-Position Male Signal and Power Solder 5 (DD, D) - 24W7 Panel Mount, Through Hole Copper Gold Steel, Tin Plated
627-24W7624-1TE Overview
627-24W7624-1TE Features
627-C series
627-24W7624-1TE Applications
There are a lot of EDAC Inc.
627-24W7624-1TE D-Sub Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP