627-24W7224-4TA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
627-24W7224-4TA
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB PLUG 24P PNL MNT SLDR
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Package :
Tray
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Wire Gauge :
Insulation Material :
Thermoplastic Polyester
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Gender :
Male
Mounting Angle :
Vertical
Shell Plating :
Tin
Current Rating :
40 A
Shell Material :
Steel
Current Rating (Amps) :
5A, 40A
Ingress Protection :
Mounting Style :
THREADED INSERT
Connector Style :
D-Sub, Combo
Color :
Black
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Contact Plating :
Gold
Product Status :
Active
Contact Finish :
Gold
Shell Size, Connector Layout :
5 (DD, D) - 24W7
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Contact Arrangement :
24W7
Contact Material :
Copper
Contact Finish Thickness :
Flash
Backset Spacing :
Number of Positions :
24 Position
Flange Feature :
Board Side (M3)
Contact Form :
Contact Type :
Signal and Power
Voltage Rating :
125 V
Termination Style :
Solder Cup
Number of Rows :
2
Insulation :
Insulated
Features :
Grounding Indents, Shielded
Series :
627-C
Connector Type :
Plug, Male Pins
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Dielectric Material :
Polyester Thermoplastic
Termination :
Solder
Base Product Number :
627-24W
Datasheets
627-24W7224-4TA
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-24W7224-4TA from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, 627-24W7224-4TA pinout, 627-24W7224-4TA datasheet PDF, 627-24W7224-4TA amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-24W7224-4TA ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
627-C Series D-Sub, Combo Plug, Male Pins 24 Position-Position Male Signal and Power Solder 5 (DD, D) - 24W7 Panel Mount, Through Hole Copper Gold Steel, Tin Plated
627-24W7224-4TA Overview
627-24W7224-4TA Features
627-C series
627-24W7224-4TA Applications
There are a lot of EDAC Inc.
627-24W7224-4TA D-Sub Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP