627-24W7224-3TD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
627-24W7224-3TD
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB PLUG 24POS VERT SLDR
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Termination :
Solder
Flange Feature :
Board Side (M3)
Contact Form :
Wire Gauge :
Contact Plating :
Gold
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Contact Type :
Signal and Power
Contact Finish :
Gold
Features :
Board Lock, Grounding Indents, Shielded
Package :
Tray
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Color :
Black
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Contact Material :
Copper
Number of Rows :
2
Contact Finish Thickness :
Flash
Product Status :
Active
Backset Spacing :
Connector Style :
D-Sub, Combo
Connector Type :
Plug, Male Pins
Current Rating (Amps) :
5A, 30A
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Mounting Angle :
Vertical
Current Rating :
30 A
Contact Arrangement :
24W7
Series :
627-C
Ingress Protection :
Insulation :
Insulated
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Gender :
Male
Mounting Style :
THREADED INSERT
Shell Size, Connector Layout :
5 (DD, D) - 24W7
Number of Positions :
24 Position
Base Product Number :
627-24W
Insulation Material :
Thermoplastic Polyester
Dielectric Material :
Polyester Thermoplastic
Shell Material :
Steel
Shell Plating :
Tin
Voltage Rating :
125 V
Mounting Type :
Through Hole
Termination Style :
Solder Cup
Datasheets
627-24W7224-3TD
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-24W7224-3TD from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Through Hole, 627-24W7224-3TD pinout, 627-24W7224-3TD datasheet PDF, 627-24W7224-3TD amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-24W7224-3TD ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
627-C Series D-Sub, Combo Plug, Male Pins 24 Position-Position Male Signal and Power Solder 5 (DD, D) - 24W7 Through Hole Copper Gold Steel, Tin Plated
627-24W7224-3TD Overview
627-24W7224-3TD Features
627-C series
627-24W7224-3TD Applications
There are a lot of EDAC Inc.
627-24W7224-3TD D-Sub Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP