627-24W7224-3NC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
627-24W7224-3NC
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB PLUG 24P PNL MNT SLDR
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Shell Material :
Steel
Number of Positions :
24 Position
Contact Arrangement :
24W7
Contact Type :
Signal and Power
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Product Status :
Active
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Contact Finish :
Gold
Shell Size, Connector Layout :
5 (DD, D) - 24W7
Wire Gauge :
Termination :
Solder
Current Rating :
30 A
Termination Style :
Solder Cup
Flange Feature :
Board Side (M3); Mating Side (M3)
Backset Spacing :
Insulation :
Insulated
Mounting Angle :
Vertical
Current Rating (Amps) :
5A, 30A
Package :
Tray
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Base Product Number :
627-24W
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Contact Plating :
Gold
Connector Type :
Plug, Male Pins
Contact Finish Thickness :
Flash
Contact Material :
Copper
Connector Style :
D-Sub, Combo
Insulation Material :
Thermoplastic Polyester
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Features :
Grounding Indents, Shielded
Gender :
Male
Color :
Black
Dielectric Material :
Polyester Thermoplastic
Series :
627-C
Mounting Style :
Threaded Standoff
Ingress Protection :
Number of Rows :
2
Contact Form :
Shell Plating :
Nickel
Voltage Rating :
125 V
Datasheets
627-24W7224-3NC
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-24W7224-3NC from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, 627-24W7224-3NC pinout, 627-24W7224-3NC datasheet PDF, 627-24W7224-3NC amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-24W7224-3NC ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
627-C Series D-Sub, Combo Plug, Male Pins 24 Position-Position Male Signal and Power Solder 5 (DD, D) - 24W7 Panel Mount, Through Hole Copper Gold Steel, Nickel Plated
627-24W7224-3NC Overview
627-24W7224-3NC Features
627-C series
627-24W7224-3NC Applications
There are a lot of EDAC Inc.
627-24W7224-3NC D-Sub Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP