627-24W7224-2T2
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
627-24W7224-2T2
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB PLUG 24P PNL MNT SLDR
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Shell Material :
Steel
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Wire Gauge :
Termination :
Solder
Product Status :
Active
Flange Feature :
Board Side (4-40)
Contact Finish Thickness :
Flash
Termination Style :
Solder Cup
Ingress Protection :
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Shell Size, Connector Layout :
5 (DD, D) - 24W7
Voltage Rating :
125 V
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Mounting Style :
THREADED INSERT
Contact Material :
Copper
Contact Form :
Contact Plating :
Gold
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Connector Style :
D-Sub, Combo
Contact Type :
Signal and Power
Number of Positions :
24 Position
Current Rating (Amps) :
5A, 20A
Insulation Material :
Thermoplastic Polyester
Base Product Number :
627-24W
Current Rating :
20 A
Contact Finish :
Gold
Features :
Grounding Indents, Shielded
Number of Rows :
2
Backset Spacing :
Insulation :
Insulated
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Contact Arrangement :
24W7
Connector Type :
Plug, Male Pins
Dielectric Material :
Polyester Thermoplastic
Package :
Tray
Series :
627-C
Gender :
Male
Shell Plating :
Tin
Mounting Angle :
Vertical
Color :
Black
Datasheets
627-24W7224-2T2
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-24W7224-2T2 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, 627-24W7224-2T2 pinout, 627-24W7224-2T2 datasheet PDF, 627-24W7224-2T2 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-24W7224-2T2 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
627-C Series D-Sub, Combo Plug, Male Pins 24 Position-Position Male Signal and Power Solder 5 (DD, D) - 24W7 Panel Mount, Through Hole Copper Gold Steel, Tin Plated
627-24W7224-2T2 Overview
627-24W7224-2T2 Features
627-C series
627-24W7224-2T2 Applications
There are a lot of EDAC Inc.
627-24W7224-2T2 D-Sub Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP