627-24W7222-3T2
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
627-24W7222-3T2
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB PLUG 24POS SLDR CUP
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Shell Material :
Steel
Wire Gauge :
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Mounting Style :
THREADED INSERT
Shell Size, Connector Layout :
5 (DD, D) - 24W7
Backset Spacing :
Current Rating (Amps) :
5A, 30A
Shell Plating :
Tin
Connector Style :
D-Sub, Combo
Contact Arrangement :
24W7
Contact Material :
Copper
Ingress Protection :
Mounting Angle :
Vertical
Contact Finish :
Gold
Termination Style :
Solder Tail
Color :
Black
Number of Positions :
24 Position
Gender :
Male
Number of Rows :
2
Features :
Grounding Indents, Shielded
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Voltage Rating :
125 V
Flange Feature :
Board Side (4-40)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Connector Type :
Plug, Male Pins
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Insulation Material :
Thermoplastic Polyester
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Dielectric Material :
Polyester Thermoplastic
Series :
627-C
Package :
Tray
Contact Plating :
Gold
Product Status :
Active
Insulation :
Insulated
Termination :
Solder Cup
Contact Finish Thickness :
Flash
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Current Rating :
30 A
Base Product Number :
627-24W
Contact Type :
Signal and Power
Contact Form :
Datasheets
627-24W7222-3T2
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-24W7222-3T2 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Free Hanging (In-Line), Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, 627-24W7222-3T2 pinout, 627-24W7222-3T2 datasheet PDF, 627-24W7222-3T2 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-24W7222-3T2 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
627-C Series D-Sub, Combo Plug, Male Pins 24 Position-Position Male Signal and Power Solder Cup 5 (DD, D) - 24W7 Free Hanging (In-Line) Copper Gold Steel, Tin Plated
627-24W7222-3T2 Overview
627-24W7222-3T2 Features
627-C series
627-24W7222-3T2 Applications
There are a lot of EDAC Inc.
627-24W7222-3T2 D-Sub Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP