627-24W7222-1NA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
627-24W7222-1NA
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB PLUG 24POS SLDR CUP
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Base Product Number :
627-24W
Current Rating (Amps) :
5A, 10A
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Shell Plating :
Nickel
Product Status :
Active
Backset Spacing :
Termination :
Solder Cup
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Wire Gauge :
Color :
Black
Insulation Material :
Thermoplastic Polyester
Contact Form :
Connector Type :
Plug, Male Pins
Voltage Rating :
125 V
Contact Finish Thickness :
Flash
Dielectric Material :
Polyester Thermoplastic
Package :
Tray
Features :
Grounding Indents, Shielded
Contact Finish :
Gold
Shell Material :
Steel
Mounting Angle :
Vertical
Contact Material :
Copper
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Insulation :
Insulated
Gender :
Male
Contact Arrangement :
24W7
Connector Style :
D-Sub, Combo
Number of Rows :
2
Contact Plating :
Gold
Series :
627-C
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Ingress Protection :
Shell Size, Connector Layout :
5 (DD, D) - 24W7
Termination Style :
Solder Tail
Flange Feature :
Board Side (M3)
Current Rating :
10 A
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Contact Type :
Signal and Power
Number of Positions :
24 Position
Mounting Style :
THREADED INSERT
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Datasheets
627-24W7222-1NA
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-24W7222-1NA from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Free Hanging (In-Line), 627-24W7222-1NA pinout, 627-24W7222-1NA datasheet PDF, 627-24W7222-1NA amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-24W7222-1NA ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
627-C Series D-Sub, Combo Plug, Male Pins 24 Position-Position Male Signal and Power Solder Cup 5 (DD, D) - 24W7 Free Hanging (In-Line) Copper Gold Steel, Nickel Plated
627-24W7222-1NA Overview
627-24W7222-1NA Features
627-C series
627-24W7222-1NA Applications
There are a lot of EDAC Inc.
627-24W7222-1NA D-Sub Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP