627-21W4624-3TA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
627-21W4624-3TA
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB PLUG 21P PNL MNT SLDR
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Contact Arrangement :
21W4
Mounting Style :
THREADED INSERT
Wire Gauge :
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Shell Size, Connector Layout :
4 (DC, C) - 21WA4
Base Product Number :
627-21W
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Connector Type :
Plug, Male Pins
Contact Type :
Signal and Power
Connector Style :
D-Sub, Combo
Features :
Grounding Indents, Shielded
Contact Plating :
Gold
Backset Spacing :
Contact Form :
Package :
Tray
Contact Finish :
Gold
Termination :
Solder
Contact Finish Thickness :
30.0µin (0.76µm)
Series :
627-C
Insulation Material :
Thermoplastic Polyester
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Mounting Angle :
Vertical
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Insulation :
Insulated
Number of Rows :
2
Dielectric Material :
Polyester Thermoplastic
Shell Material :
Steel
Current Rating :
30 A
Color :
Black
Shell Plating :
Tin
Number of Positions :
21 Position
Product Status :
Active
Gender :
Male
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Flange Feature :
Board Side (M3)
Contact Material :
Copper
Ingress Protection :
Voltage Rating :
125 V
Termination Style :
Solder Cup
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Current Rating (Amps) :
5A, 30A
Datasheets
627-21W4624-3TA
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-21W4624-3TA from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, 627-21W4624-3TA pinout, 627-21W4624-3TA datasheet PDF, 627-21W4624-3TA amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-21W4624-3TA ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
627-C Series D-Sub, Combo Plug, Male Pins 21 Position-Position Male Signal and Power Solder 4 (DC, C) - 21WA4 Panel Mount, Through Hole Copper Gold Steel, Tin Plated
627-21W4624-3TA Overview
627-21W4624-3TA Features
627-C series
627-21W4624-3TA Applications
There are a lot of EDAC Inc.
627-21W4624-3TA D-Sub Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP