627-21W4622-2N2
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
627-21W4622-2N2
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB PLUG 21POS SLDR CUP
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Contact Arrangement :
21W4
Product Status :
Active
Backset Spacing :
Package :
Tray
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Connector Type :
Plug, Male Pins
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Shell Size, Connector Layout :
4 (DC, C) - 21WA4
Ingress Protection :
Number of Positions :
21 Position
Gender :
Male
Voltage Rating :
125 V
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Dielectric Material :
Polyester Thermoplastic
Series :
627-C
Contact Finish Thickness :
30.0µin (0.76µm)
Connector Style :
D-Sub, Combo
Features :
Grounding Indents, Shielded
Color :
Black
Contact Plating :
Gold
Contact Finish :
Gold
Mounting Style :
THREADED INSERT
Termination Style :
Solder Tail
Mounting Angle :
Vertical
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Insulation Material :
Thermoplastic Polyester
Current Rating (Amps) :
5A, 20A
Contact Material :
Copper
Current Rating :
20 A
Wire Gauge :
Contact Form :
Shell Plating :
Nickel
Number of Rows :
2
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Insulation :
Insulated
Shell Material :
Steel
Flange Feature :
Board Side (4-40)
Termination :
Solder Cup
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Contact Type :
Signal and Power
Base Product Number :
627-21W
Datasheets
627-21W4622-2N2
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-21W4622-2N2 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Free Hanging (In-Line), Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, 627-21W4622-2N2 pinout, 627-21W4622-2N2 datasheet PDF, 627-21W4622-2N2 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-21W4622-2N2 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
627-C Series D-Sub, Combo Plug, Male Pins 21 Position-Position Male Signal and Power Solder Cup 4 (DC, C) - 21WA4 Free Hanging (In-Line) Copper Gold Steel, Nickel Plated
627-21W4622-2N2 Overview
627-21W4622-2N2 Features
627-C series
627-21W4622-2N2 Applications
There are a lot of EDAC Inc.
627-21W4622-2N2 D-Sub Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP