627-21W4224-4NA
Mfr.Part #
627-21W4224-4NA
Description
CONN D-SUB PLUG 21P PNL MNT SLDR
Current Rating (Amps) :
5A, 40A
Contact Material :
Copper
Current Rating :
40 A
D-Sub, Combo
Gender :
Male
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Shell Plating :
Nickel
Termination :
Solder
Termination Style :
Solder Cup
Features :
Grounding Indents, Shielded
Flange Feature :
Board Side (M3)
Insulation :
Insulated
Plug, Male Pins
Mounting Angle :
Vertical
Wire Gauge :
Voltage Rating :
125 V
Contact Type :
Signal and Power
Backset Spacing :
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Contact Plating :
Gold
Insulation Material :
Thermoplastic Polyester
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Mounting Style :
THREADED INSERT
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Shell Material :
Steel
Number of Positions :
21 Position
Contact Arrangement :
21W4
Product Status :
Active
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Datasheets
627-21W4224-4NA
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-21W4224-4NA from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, 627-21W4224-4NA pinout, 627-21W4224-4NA datasheet PDF, 627-21W4224-4NA amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-21W4224-4NA ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
627-C Series D-Sub, Combo Plug, Male Pins 21 Position-Position Male Signal and Power Solder 4 (DC, C) - 21WA4 Panel Mount, Through Hole Copper Gold Steel, Nickel Plated
627-21W4224-4NA Overview
627-21W4224-4NA Features
627-C series
627-21W4224-4NA Applications
There are a lot of EDAC Inc.
627-21W4224-4NA D-Sub Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP