627-21W4224-3NB
Mfr.Part #
627-21W4224-3NB
Description
CONN D-SUB PLUG 21P PNL MNT SLDR
Current Rating (Amps) :
5A, 30A
Contact Material :
Copper
Contact Plating :
Gold
Mounting Style :
THREADED INSERT
Number of Positions :
21 Position
Gender :
Male
Features :
Grounding Indents, Shielded
Termination :
Solder
Contact Form :
Flange Feature :
Board Side (M3)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Shell Plating :
Nickel
Termination Style :
Voltage Rating :
125 V
Series :
627-C
Contact Arrangement :
21W4
627-21W
Shell Material :
Steel
Insulation :
Insulated
Connector Style :
D-Sub, Combo
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Contact Type :
Signal and Power
Color :
Black
Insulation Material :
Thermoplastic Polyester
Mounting Angle :
Vertical
Contact Finish :
Gold
Current Rating :
30 A
Datasheets
627-21W4224-3NB
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-21W4224-3NB from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, 627-21W4224-3NB pinout, 627-21W4224-3NB datasheet PDF, 627-21W4224-3NB amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-21W4224-3NB ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
627-C Series D-Sub, Combo Plug, Male Pins 21 Position-Position Male Signal and Power Solder 4 (DC, C) - 21WA4 Panel Mount, Through Hole Copper Gold Steel, Nickel Plated
627-21W4224-3NB Overview
627-21W4224-3NB Features
627-C series
627-21W4224-3NB Applications
There are a lot of EDAC Inc.
627-21W4224-3NB D-Sub Connectors applications.
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP