627-21W4224-2NE
Mfr.Part #
627-21W4224-2NE
Description
CONN D-SUB PLUG 21P PNL MNT SLDR
D-Sub Connector Assemblies
Termination Style :
Solder Cup
Number of Positions :
21 Position
Current Rating :
20 A
Dielectric Material :
Polyester Thermoplastic
Gender :
Male
Voltage Rating :
125 V
Shell Material :
Steel
Current Rating (Amps) :
5A, 20A
Termination :
Solder
Features :
Board Lock, Grounding Indents, Shielded
Flange Feature :
Mating Side (M3)
Insulation Material :
Thermoplastic Polyester
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Insulation :
Insulated
Contact Finish Thickness :
Flash
Mounting Angle :
Vertical
Wire Gauge :
Contact Plating :
Gold
Contact Type :
Signal and Power
Black
Contact Arrangement :
21W4
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Mounting Style :
Threaded Standoff
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Contact Material :
Copper
Gold
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Shell Plating :
Nickel
Datasheets
627-21W4224-2NE
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-21W4224-2NE from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, 627-21W4224-2NE pinout, 627-21W4224-2NE datasheet PDF, 627-21W4224-2NE amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-21W4224-2NE ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
627-C Series D-Sub, Combo Plug, Male Pins 21 Position-Position Male Signal and Power Solder 4 (DC, C) - 21WA4 Panel Mount, Through Hole Copper Gold Steel, Nickel Plated
627-21W4224-2NE Overview
627-21W4224-2NE Features
627-C series
627-21W4224-2NE Applications
There are a lot of EDAC Inc.
627-21W4224-2NE D-Sub Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP