627-21W4222-7NA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
627-21W4222-7NA
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB PLUG 21POS SLDR CUP
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Voltage Rating :
125V
Contact Type :
Coax and Signal
Package :
Tray
Flange Feature :
Board Side (M3)
Ingress Protection :
Backset Spacing :
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Series :
627-C
Number of Rows :
2
Connector Style :
D-Sub, Combo
Base Product Number :
627-21W
Contact Material :
COPPER ALLOY
Termination :
Solder Cup
Dielectric Material :
Polyester Thermoplastic
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Shell Size, Connector Layout :
4 (DC, C) - 21WA4
Wire Gauge :
Current Rating (Amps) :
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Finish Thickness :
Flash
Connector Type :
Plug, Male Pins
Contact Finish :
Gold
Product Status :
Active
Features :
Grounding Indents, Shielded
Number of Positions :
21 (17 + 4 Coax)
Color :
Black
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Form :
Datasheets
627-21W4222-7NA
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-21W4222-7NA from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Free Hanging (In-Line), 627-21W4222-7NA pinout, 627-21W4222-7NA datasheet PDF, 627-21W4222-7NA amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-21W4222-7NA ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
627-21W4222-7NA Overview
627-21W4222-7NA Features
627-C series
627-21W4222-7NA Applications
There are a lot of EDAC
627-21W4222-7NA D-Sub Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP