627-21W1624-7N3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
627-21W1624-7N3
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB PLUG 21P PNL MNT SLDR
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Contact Material :
Copper
Insulation :
Insulated
Base Product Number :
627-21W
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Contact Form :
Wire Gauge :
Connector Style :
D-Sub, Combo
Contact Type :
Coax and Signal
Features :
Grounding Indents, Shielded
Shell Plating :
Nickel
Current Rating (Amps) :
Backset Spacing :
Contact Arrangement :
21W1
Flange Feature :
Board Side (4-40)
Termination :
Solder
Number of Positions :
21 Position
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Shell Material :
Steel
Series :
627-C
Shell Size, Connector Layout :
3 (DB, B) - 21W1
Contact Finish :
Gold
Dielectric Material :
Polyester Thermoplastic
Insulation Material :
Thermoplastic Polyester
Mounting Style :
THREADED INSERT
Color :
Black
Number of Rows :
2
Gender :
Male
Package :
Tray
Contact Plating :
Gold
Voltage Rating :
125 V
Ingress Protection :
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Termination Style :
Solder Cup
Contact Finish Thickness :
30.0µin (0.76µm)
Product Status :
Active
Connector Type :
Plug, Male Pins
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Mounting Angle :
Vertical
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Datasheets
627-21W1624-7N3
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-21W1624-7N3 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, 627-21W1624-7N3 pinout, 627-21W1624-7N3 datasheet PDF, 627-21W1624-7N3 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-21W1624-7N3 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
627-C Series D-Sub, Combo Plug, Male Pins 21 Position-Position Male Coax and Signal Solder 3 (DB, B) - 21W1 Panel Mount, Through Hole Copper Gold Steel, Nickel Plated
627-21W1624-7N3 Overview
627-21W1624-7N3 Features
627-C series
627-21W1624-7N3 Applications
There are a lot of EDAC Inc.
627-21W1624-7N3 D-Sub Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP