627-21W1224-4N6
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
627-21W1224-4N6
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB PLUG 21P PNL MNT SLDR
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Wire Gauge :
Mounting Angle :
Vertical
Shell Size, Connector Layout :
3 (DB, B) - 21W1
Termination :
Solder
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Contact Finish :
Gold
Contact Type :
Signal and Power
Contact Finish Thickness :
Flash
Connector Style :
D-Sub, Combo
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Flange Feature :
Mating Side (4-40)
Backset Spacing :
Features :
Board Lock, Grounding Indents, Shielded
Gender :
Male
Ingress Protection :
Connector Type :
Plug, Male Pins
Package :
Tray
Dielectric Material :
Polyester Thermoplastic
Base Product Number :
627-21W
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Voltage Rating :
125 V
Contact Form :
Number of Rows :
2
Insulation Material :
Thermoplastic Polyester
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Insulation :
Insulated
Shell Material :
Steel
Shell Plating :
Nickel
Contact Plating :
Gold
Current Rating (Amps) :
5A, 40A
Contact Material :
Copper
Termination Style :
Solder Cup
Product Status :
Active
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Number of Positions :
21 Position
Series :
627-C
Mounting Style :
Threaded Standoff
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Color :
Black
Current Rating :
40 A
Contact Arrangement :
21W1
Datasheets
627-21W1224-4N6
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-21W1224-4N6 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, 627-21W1224-4N6 pinout, 627-21W1224-4N6 datasheet PDF, 627-21W1224-4N6 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-21W1224-4N6 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
627-C Series D-Sub, Combo Plug, Male Pins 21 Position-Position Male Signal and Power Solder 3 (DB, B) - 21W1 Panel Mount, Through Hole Copper Gold Steel, Nickel Plated
627-21W1224-4N6 Overview
627-21W1224-4N6 Features
627-C series
627-21W1224-4N6 Applications
There are a lot of EDAC Inc.
627-21W1224-4N6 D-Sub Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP