627-21W1224-3TA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
627-21W1224-3TA
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB PLUG 21P PNL MNT SLDR
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Mounting Angle :
Vertical
Dielectric Material :
Polyester Thermoplastic
Insulation :
Insulated
Shell Size, Connector Layout :
3 (DB, B) - 21W1
Features :
Grounding Indents, Shielded
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Current Rating :
30 A
Termination :
Solder
Contact Finish :
Gold
Termination Style :
Solder Cup
Color :
Black
Product Status :
Active
Series :
627-C
Number of Rows :
2
Shell Material :
Steel
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Base Product Number :
627-21W
Connector Style :
D-Sub, Combo
Voltage Rating :
125 V
Wire Gauge :
Contact Material :
Copper
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Connector Type :
Plug, Male Pins
Backset Spacing :
Ingress Protection :
Gender :
Male
Contact Plating :
Gold
Flange Feature :
Board Side (M3)
Shell Plating :
Tin
Contact Finish Thickness :
Flash
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Number of Positions :
21 Position
Contact Form :
Current Rating (Amps) :
5A, 30A
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Package :
Tray
Mounting Style :
THREADED INSERT
Contact Arrangement :
21W1
Contact Type :
Signal and Power
Insulation Material :
Thermoplastic Polyester
Datasheets
627-21W1224-3TA
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-21W1224-3TA from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, 627-21W1224-3TA pinout, 627-21W1224-3TA datasheet PDF, 627-21W1224-3TA amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-21W1224-3TA ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
627-C Series D-Sub, Combo Plug, Male Pins 21 Position-Position Male Signal and Power Solder 3 (DB, B) - 21W1 Panel Mount, Through Hole Copper Gold Steel, Tin Plated
627-21W1224-3TA Overview
627-21W1224-3TA Features
627-C series
627-21W1224-3TA Applications
There are a lot of EDAC Inc.
627-21W1224-3TA D-Sub Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP