627-21W1224-2N3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
627-21W1224-2N3
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB PLUG 21P PNL MNT SLDR
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Shell Plating :
Nickel
Termination :
Solder
Series :
627-C
Dielectric Material :
Polyester Thermoplastic
Ingress Protection :
Color :
Black
Voltage Rating :
125 V
Base Product Number :
627-21W
Gender :
Male
Contact Finish Thickness :
Flash
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Mounting Angle :
Vertical
Features :
Grounding Indents, Shielded
Backset Spacing :
Contact Form :
Termination Style :
Solder Cup
Flange Feature :
Board Side (4-40)
Contact Arrangement :
21W1
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Current Rating (Amps) :
5A, 20A
Contact Plating :
Gold
Number of Positions :
21 Position
Insulation Material :
Thermoplastic Polyester
Current Rating :
20 A
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Connector Style :
D-Sub, Combo
Connector Type :
Plug, Male Pins
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Shell Material :
Steel
Shell Size, Connector Layout :
3 (DB, B) - 21W1
Insulation :
Insulated
Contact Type :
Signal and Power
Contact Finish :
Gold
Contact Material :
Copper
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Number of Rows :
2
Wire Gauge :
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package :
Tray
Mounting Style :
THREADED INSERT
Product Status :
Active
Datasheets
627-21W1224-2N3
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-21W1224-2N3 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, 627-21W1224-2N3 pinout, 627-21W1224-2N3 datasheet PDF, 627-21W1224-2N3 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-21W1224-2N3 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
627-C Series D-Sub, Combo Plug, Male Pins 21 Position-Position Male Signal and Power Solder 3 (DB, B) - 21W1 Panel Mount, Through Hole Copper Gold Steel, Nickel Plated
627-21W1224-2N3 Overview
627-21W1224-2N3 Features
627-C series
627-21W1224-2N3 Applications
There are a lot of EDAC Inc.
627-21W1224-2N3 D-Sub Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP