627-21W1224-1N5
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
627-21W1224-1N5
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB PLUG 21POS VERT SLDR
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Connector Type :
Plug, Male Pins
Number of Rows :
2
Insulation :
Insulated
Flange Feature :
Board Side (4-40)
Backset Spacing :
Dielectric Material :
Polyester Thermoplastic
Base Product Number :
627-21W
Current Rating (Amps) :
5A, 10A
Shell Material :
Steel
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Connector Style :
D-Sub, Combo
Termination Style :
Solder Cup
Ingress Protection :
Gender :
Male
Color :
Black
Mounting Style :
THREADED INSERT
Shell Plating :
Nickel
Termination :
Solder
Package :
Tray
Shell Size, Connector Layout :
3 (DB, B) - 21W1
Contact Finish :
Gold
Voltage Rating :
125 V
Contact Finish Thickness :
Flash
Series :
627-C
Current Rating :
10 A
Mounting Type :
Through Hole
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Contact Form :
Product Status :
Active
Contact Arrangement :
21W1
Insulation Material :
Thermoplastic Polyester
Number of Positions :
21 Position
Features :
Board Lock, Grounding Indents, Shielded
Contact Type :
Signal and Power
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Contact Plating :
Gold
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Mounting Angle :
Vertical
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Contact Material :
Copper
Wire Gauge :
Datasheets
627-21W1224-1N5
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-21W1224-1N5 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Through Hole, 627-21W1224-1N5 pinout, 627-21W1224-1N5 datasheet PDF, 627-21W1224-1N5 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-21W1224-1N5 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
627-C Series D-Sub, Combo Plug, Male Pins 21 Position-Position Male Signal and Power Solder 3 (DB, B) - 21W1 Through Hole Copper Gold Steel, Nickel Plated
627-21W1224-1N5 Overview
627-21W1224-1N5 Features
627-C series
627-21W1224-1N5 Applications
There are a lot of EDAC Inc.
627-21W1224-1N5 D-Sub Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP