627-21W1222-5NA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
627-21W1222-5NA
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB PLUG 21POS SLDR CUP
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Wire Gauge :
Dielectric Material :
Polyester Thermoplastic
Shell Material :
Steel
Series :
627-C
Contact Material :
Copper
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Contact Type :
Coax and Signal
Current Rating (Amps) :
Package :
Tray
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Features :
Grounding Indents, Shielded
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Base Product Number :
627-21W
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Ingress Protection :
Mounting Angle :
Vertical
Contact Plating :
Gold
Mounting Style :
THREADED INSERT
Termination Style :
Solder Tail
Termination :
Solder Cup
Connector Style :
D-Sub, Combo
Connector Type :
Plug, Male Pins
Shell Plating :
Nickel
Number of Rows :
2
Gender :
Male
Contact Finish :
Gold
Flange Feature :
Board Side (M3)
Contact Finish Thickness :
Flash
Voltage Rating :
125 V
Contact Arrangement :
21W1
Contact Form :
Insulation Material :
Thermoplastic Polyester
Backset Spacing :
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Shell Size, Connector Layout :
3 (DB, B) - 21W1
Color :
Black
Number of Positions :
21 Position
Product Status :
Active
Insulation :
Insulated
Datasheets
627-21W1222-5NA
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-21W1222-5NA from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Free Hanging (In-Line), 627-21W1222-5NA pinout, 627-21W1222-5NA datasheet PDF, 627-21W1222-5NA amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-21W1222-5NA ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
627-C Series D-Sub, Combo Plug, Male Pins 21 Position-Position Male Coax and Signal Solder Cup 3 (DB, B) - 21W1 Free Hanging (In-Line) Copper Gold Steel, Nickel Plated
627-21W1222-5NA Overview
627-21W1222-5NA Features
627-C series
627-21W1222-5NA Applications
There are a lot of EDAC Inc.
627-21W1222-5NA D-Sub Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP