627-17W5624-2TD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
627-17W5624-2TD
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB PLUG 17POS VERT SLDR
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Shell Plating :
Tin
Dielectric Material :
Polyester Thermoplastic
Contact Form :
Number of Positions :
17 Position
Insulation Material :
Thermoplastic Polyester
Current Rating (Amps) :
5A, 20A
Shell Size, Connector Layout :
4 (DC, C) - 17W5
Color :
Black
Backset Spacing :
Flange Feature :
Board Side (M3)
Mounting Type :
Through Hole
Current Rating :
20 A
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Mounting Angle :
Vertical
Contact Type :
Signal and Power
Gender :
Male
Contact Material :
Copper
Connector Type :
Plug, Male Pins
Wire Gauge :
Termination Style :
Solder Cup
Mounting Style :
THREADED INSERT
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Termination :
Solder
Base Product Number :
627-17W
Features :
Board Lock, Grounding Indents, Shielded
Contact Arrangement :
17W5
Voltage Rating :
125 V
Ingress Protection :
Contact Finish :
Gold
Shell Material :
Steel
Insulation :
Insulated
Package :
Tray
Number of Rows :
2
Contact Plating :
Gold
Connector Style :
D-Sub, Combo
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Contact Finish Thickness :
30.0µin (0.76µm)
Product Status :
Active
Series :
627-C
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Datasheets
627-17W5624-2TD
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-17W5624-2TD from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, 627-17W5624-2TD pinout, 627-17W5624-2TD datasheet PDF, 627-17W5624-2TD amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-17W5624-2TD ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
627-C Series D-Sub, Combo Plug, Male Pins 17 Position-Position Male Signal and Power Solder 4 (DC, C) - 17W5 Through Hole Copper Gold Steel, Tin Plated
627-17W5624-2TD Overview
627-17W5624-2TD Features
627-C series
627-17W5624-2TD Applications
There are a lot of EDAC Inc.
627-17W5624-2TD D-Sub Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP