627-17W5624-1TD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
627-17W5624-1TD
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB PLUG 17POS VERT SLDR
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Package :
Tray
Ingress Protection :
Series :
627-C
Contact Material :
Copper
Base Product Number :
627-17W
Features :
Board Lock, Grounding Indents, Shielded
Shell Plating :
Tin
Color :
Black
Connector Style :
D-Sub, Combo
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Shell Size, Connector Layout :
4 (DC, C) - 17W5
Number of Positions :
17 Position
Flange Feature :
Board Side (M3)
Product Status :
Active
Backset Spacing :
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Number of Rows :
2
Voltage Rating :
125 V
Contact Type :
Signal and Power
Current Rating (Amps) :
5A, 10A
Contact Finish Thickness :
30.0µin (0.76µm)
Insulation Material :
Thermoplastic Polyester
Termination Style :
Solder Cup
Dielectric Material :
Polyester Thermoplastic
Current Rating :
10 A
Wire Gauge :
Mounting Type :
Through Hole
Gender :
Male
Contact Plating :
Gold
Contact Arrangement :
17W5
Mounting Style :
THREADED INSERT
Connector Type :
Plug, Male Pins
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Contact Finish :
Gold
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Shell Material :
Steel
Insulation :
Insulated
Contact Form :
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Mounting Angle :
Vertical
Termination :
Solder
Datasheets
627-17W5624-1TD
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-17W5624-1TD from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Through Hole, 627-17W5624-1TD pinout, 627-17W5624-1TD datasheet PDF, 627-17W5624-1TD amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-17W5624-1TD ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
627-C Series D-Sub, Combo Plug, Male Pins 17 Position-Position Male Signal and Power Solder 4 (DC, C) - 17W5 Through Hole Copper Gold Steel, Tin Plated
627-17W5624-1TD Overview
627-17W5624-1TD Features
627-C series
627-17W5624-1TD Applications
There are a lot of EDAC Inc.
627-17W5624-1TD D-Sub Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP