627-17W5224-5TE
Mfr.Part #
627-17W5224-5TE
Description
CONN D-SUB PLUG 17P PNL MNT SLDR
Contact Material :
Copper
Contact Type :
Coax and Signal
Flange Feature :
Mating Side (M3)
Voltage Rating :
125 V
Ingress Protection :
Mounting Angle :
Vertical
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Contact Finish Thickness :
Flash
Steel, Tin Plated
Shell Material :
Steel
Number of Positions :
17 Position
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Gold
Insulation Material :
Thermoplastic Polyester
Active
Contact Arrangement :
17W5
Contact Form :
Insulation :
Insulated
Mounting Style :
Threaded Standoff
Features :
Board Lock, Grounding Indents, Shielded
Shell Plating :
Tin
Contact Plating :
Gold
Termination Style :
Solder Cup
Gender :
Male
Termination :
Solder
Backset Spacing :
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Datasheets
627-17W5224-5TE
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-17W5224-5TE from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, 627-17W5224-5TE pinout, 627-17W5224-5TE datasheet PDF, 627-17W5224-5TE amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-17W5224-5TE ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
627-C Series D-Sub, Combo Plug, Male Pins 17 Position-Position Male Coax and Signal Solder 4 (DC, C) - 17W5 Panel Mount, Through Hole Copper Gold Steel, Tin Plated
627-17W5224-5TE Overview
627-17W5224-5TE Features
627-C series
627-17W5224-5TE Applications
There are a lot of EDAC Inc.
627-17W5224-5TE D-Sub Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP