627-17W5224-5T6
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
627-17W5224-5T6
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB PLUG 17P PNL MNT SLDR
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Connector Style :
D-Sub, Combo
Wire Gauge :
Flange Feature :
Mating Side (4-40)
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Product Status :
Active
Base Product Number :
627-17W
Contact Material :
Copper
Mounting Angle :
Vertical
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Insulation :
Insulated
Current Rating (Amps) :
Contact Form :
Dielectric Material :
Polyester Thermoplastic
Number of Rows :
2
Gender :
Male
Number of Positions :
17 Position
Series :
627-C
Shell Size, Connector Layout :
4 (DC, C) - 17W5
Voltage Rating :
125 V
Insulation Material :
Thermoplastic Polyester
Contact Finish :
Gold
Mounting Style :
Threaded Standoff
Contact Type :
Coax and Signal
Termination :
Solder
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Package :
Tray
Shell Material :
Steel
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Termination Style :
Solder Cup
Color :
Black
Connector Type :
Plug, Male Pins
Contact Finish Thickness :
Flash
Shell Plating :
Tin
Features :
Board Lock, Grounding Indents, Shielded
Ingress Protection :
Contact Arrangement :
17W5
Contact Plating :
Gold
Backset Spacing :
Datasheets
627-17W5224-5T6
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-17W5224-5T6 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, 627-17W5224-5T6 pinout, 627-17W5224-5T6 datasheet PDF, 627-17W5224-5T6 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-17W5224-5T6 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
627-C Series D-Sub, Combo Plug, Male Pins 17 Position-Position Male Coax and Signal Solder 4 (DC, C) - 17W5 Panel Mount, Through Hole Copper Gold Steel, Tin Plated
627-17W5224-5T6 Overview
627-17W5224-5T6 Features
627-C series
627-17W5224-5T6 Applications
There are a lot of EDAC Inc.
627-17W5224-5T6 D-Sub Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP