627-17W5224-5N2
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
627-17W5224-5N2
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB PLUG 17P PNL MNT SLDR
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Shell Plating :
Nickel
Product Status :
Active
Ingress Protection :
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Insulation :
Insulated
Mounting Style :
THREADED INSERT
Number of Rows :
2
Contact Arrangement :
17W5
Insulation Material :
Thermoplastic Polyester
Color :
Black
Flange Feature :
Board Side (4-40)
Contact Finish Thickness :
Flash
Contact Material :
Copper
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Package :
Tray
Termination Style :
Solder Cup
Voltage Rating :
125 V
Base Product Number :
627-17W
Current Rating (Amps) :
Connector Type :
Plug, Male Pins
Mounting Angle :
Vertical
Contact Type :
Coax and Signal
Dielectric Material :
Polyester Thermoplastic
Connector Style :
D-Sub, Combo
Backset Spacing :
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Termination :
Solder
Contact Form :
Contact Plating :
Gold
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Contact Finish :
Gold
Wire Gauge :
Number of Positions :
17 Position
Shell Size, Connector Layout :
4 (DC, C) - 17W5
Gender :
Male
Features :
Grounding Indents, Shielded
Shell Material :
Steel
Series :
627-C
Datasheets
627-17W5224-5N2
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-17W5224-5N2 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, 627-17W5224-5N2 pinout, 627-17W5224-5N2 datasheet PDF, 627-17W5224-5N2 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-17W5224-5N2 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
627-C Series D-Sub, Combo Plug, Male Pins 17 Position-Position Male Coax and Signal Solder 4 (DC, C) - 17W5 Panel Mount, Through Hole Copper Gold Steel, Nickel Plated
627-17W5224-5N2 Overview
627-17W5224-5N2 Features
627-C series
627-17W5224-5N2 Applications
There are a lot of EDAC Inc.
627-17W5224-5N2 D-Sub Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP