627-17W5224-4TB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
627-17W5224-4TB
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB PLUG 17P PNL MNT SLDR
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Series :
627-C
Package :
Tray
Contact Material :
Copper
Flange Feature :
Board Side (M3)
Voltage Rating :
125 V
Connector Type :
Plug, Male Pins
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Dielectric Material :
Polyester Thermoplastic
Contact Arrangement :
17W5
Base Product Number :
627-17W
Backset Spacing :
Color :
Black
Shell Plating :
Tin
Current Rating :
40 A
Shell Material :
Steel
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Insulation Material :
Thermoplastic Polyester
Connector Style :
D-Sub, Combo
Number of Rows :
2
Ingress Protection :
Insulation :
Insulated
Gender :
Male
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Contact Type :
Signal and Power
Product Status :
Active
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Mounting Style :
THREADED INSERT
Number of Positions :
17 Position
Wire Gauge :
Termination :
Solder
Contact Form :
Current Rating (Amps) :
5A, 40A
Mounting Angle :
Vertical
Contact Finish Thickness :
Flash
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Contact Finish :
Gold
Termination Style :
Solder Cup
Contact Plating :
Gold
Features :
Grounding Indents, Shielded
Shell Size, Connector Layout :
4 (DC, C) - 17W5
Datasheets
627-17W5224-4TB
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-17W5224-4TB from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, 627-17W5224-4TB pinout, 627-17W5224-4TB datasheet PDF, 627-17W5224-4TB amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-17W5224-4TB ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
627-C Series D-Sub, Combo Plug, Male Pins 17 Position-Position Male Signal and Power Solder 4 (DC, C) - 17W5 Panel Mount, Through Hole Copper Gold Steel, Tin Plated
627-17W5224-4TB Overview
627-17W5224-4TB Features
627-C series
627-17W5224-4TB Applications
There are a lot of EDAC Inc.
627-17W5224-4TB D-Sub Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP