627-17W5224-4T3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
627-17W5224-4T3
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB PLUG 17P PNL MNT SLDR
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Series :
627-C
Current Rating :
40 A
Color :
Black
Contact Finish :
Gold
Contact Plating :
Gold
Number of Positions :
17 Position
Contact Finish Thickness :
Flash
Contact Form :
Connector Style :
D-Sub, Combo
Contact Material :
Copper
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Connector Type :
Plug, Male Pins
Contact Arrangement :
17W5
Wire Gauge :
Termination :
Solder
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package :
Tray
Shell Size, Connector Layout :
4 (DC, C) - 17W5
Mounting Style :
THREADED INSERT
Mounting Angle :
Vertical
Dielectric Material :
Polyester Thermoplastic
Base Product Number :
627-17W
Current Rating (Amps) :
5A, 40A
Voltage Rating :
125 V
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Gender :
Male
Ingress Protection :
Shell Material :
Steel
Number of Rows :
2
Flange Feature :
Board Side (4-40)
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Insulation :
Insulated
Product Status :
Active
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Type :
Signal and Power
Features :
Grounding Indents, Shielded
Shell Plating :
Tin
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Termination Style :
Solder Cup
Backset Spacing :
Insulation Material :
Thermoplastic Polyester
Datasheets
627-17W5224-4T3
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-17W5224-4T3 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, 627-17W5224-4T3 pinout, 627-17W5224-4T3 datasheet PDF, 627-17W5224-4T3 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-17W5224-4T3 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
627-C Series D-Sub, Combo Plug, Male Pins 17 Position-Position Male Signal and Power Solder 4 (DC, C) - 17W5 Panel Mount, Through Hole Copper Gold Steel, Tin Plated
627-17W5224-4T3 Overview
627-17W5224-4T3 Features
627-C series
627-17W5224-4T3 Applications
There are a lot of EDAC Inc.
627-17W5224-4T3 D-Sub Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP