627-17W5224-4ND
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
627-17W5224-4ND
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB PLUG 17POS VERT SLDR
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Shell Plating :
Nickel
Color :
Black
Connector Type :
Plug, Male Pins
Package :
Tray
Features :
Board Lock, Grounding Indents, Shielded
Contact Finish :
Gold
Backset Spacing :
Contact Plating :
Gold
Wire Gauge :
Insulation :
Insulated
Termination :
Solder
Gender :
Male
Number of Rows :
2
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Termination Style :
Solder Cup
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Form :
Mounting Style :
THREADED INSERT
Product Status :
Active
Number of Positions :
17 Position
Shell Size, Connector Layout :
4 (DC, C) - 17W5
Contact Material :
Copper
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Insulation Material :
Thermoplastic Polyester
Connector Style :
D-Sub, Combo
Mounting Type :
Through Hole
Shell Material :
Steel
Contact Finish Thickness :
Flash
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Ingress Protection :
Flange Feature :
Board Side (M3)
Dielectric Material :
Polyester Thermoplastic
Current Rating :
40 A
Current Rating (Amps) :
5A, 40A
Series :
627-C
Contact Arrangement :
17W5
Mounting Angle :
Vertical
Voltage Rating :
125 V
Base Product Number :
627-17W
Contact Type :
Signal and Power
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Datasheets
627-17W5224-4ND
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-17W5224-4ND from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, 627-17W5224-4ND pinout, 627-17W5224-4ND datasheet PDF, 627-17W5224-4ND amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-17W5224-4ND ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
627-C Series D-Sub, Combo Plug, Male Pins 17 Position-Position Male Signal and Power Solder 4 (DC, C) - 17W5 Through Hole Copper Gold Steel, Nickel Plated
627-17W5224-4ND Overview
627-17W5224-4ND Features
627-C series
627-17W5224-4ND Applications
There are a lot of EDAC Inc.
627-17W5224-4ND D-Sub Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP