627-17W5224-4NA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
627-17W5224-4NA
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB PLUG 17P PNL MNT SLDR
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Wire Gauge :
Color :
Black
Shell Plating :
Nickel
Ingress Protection :
Contact Form :
Termination :
Solder
Product Status :
Active
Features :
Grounding Indents, Shielded
Contact Material :
Copper
Mounting Angle :
Vertical
Contact Type :
Signal and Power
Shell Material :
Steel
Base Product Number :
627-17W
Connector Style :
D-Sub, Combo
Shell Size, Connector Layout :
4 (DC, C) - 17W5
Contact Plating :
Gold
Connector Type :
Plug, Male Pins
Number of Positions :
17 Position
Termination Style :
Solder Cup
Number of Rows :
2
Dielectric Material :
Polyester Thermoplastic
Series :
627-C
Package :
Tray
Mounting Style :
THREADED INSERT
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Contact Finish :
Gold
Insulation :
Insulated
Gender :
Male
Current Rating (Amps) :
5A, 40A
Flange Feature :
Board Side (M3)
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Voltage Rating :
125 V
Insulation Material :
Thermoplastic Polyester
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Current Rating :
40 A
Backset Spacing :
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Finish Thickness :
Flash
Contact Arrangement :
17W5
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Datasheets
627-17W5224-4NA
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-17W5224-4NA from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, 627-17W5224-4NA pinout, 627-17W5224-4NA datasheet PDF, 627-17W5224-4NA amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-17W5224-4NA ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
627-C Series D-Sub, Combo Plug, Male Pins 17 Position-Position Male Signal and Power Solder 4 (DC, C) - 17W5 Panel Mount, Through Hole Copper Gold Steel, Nickel Plated
627-17W5224-4NA Overview
627-17W5224-4NA Features
627-C series
627-17W5224-4NA Applications
There are a lot of EDAC Inc.
627-17W5224-4NA D-Sub Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP