627-17W5224-3TE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
627-17W5224-3TE
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB PLUG 17P PNL MNT SLDR
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Contact Material :
Copper
Contact Arrangement :
17W5
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Series :
627-C
Base Product Number :
627-17W
Ingress Protection :
Gender :
Male
Color :
Black
Insulation Material :
Thermoplastic Polyester
Number of Rows :
2
Shell Material :
Steel
Package :
Tray
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Shell Plating :
Tin
Product Status :
Active
Current Rating :
30 A
Insulation :
Insulated
Contact Type :
Signal and Power
Shell Size, Connector Layout :
4 (DC, C) - 17W5
Mounting Style :
Threaded Standoff
Contact Plating :
Gold
Contact Finish Thickness :
Flash
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Features :
Board Lock, Grounding Indents, Shielded
Connector Type :
Plug, Male Pins
Contact Finish :
Gold
Flange Feature :
Mating Side (M3)
Contact Form :
Number of Positions :
17 Position
Termination :
Solder
Dielectric Material :
Polyester Thermoplastic
Connector Style :
D-Sub, Combo
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Wire Gauge :
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Backset Spacing :
Voltage Rating :
125 V
Mounting Angle :
Vertical
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Current Rating (Amps) :
5A, 30A
Termination Style :
Solder Cup
Datasheets
627-17W5224-3TE
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-17W5224-3TE from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, 627-17W5224-3TE pinout, 627-17W5224-3TE datasheet PDF, 627-17W5224-3TE amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-17W5224-3TE ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
627-C Series D-Sub, Combo Plug, Male Pins 17 Position-Position Male Signal and Power Solder 4 (DC, C) - 17W5 Panel Mount, Through Hole Copper Gold Steel, Tin Plated
627-17W5224-3TE Overview
627-17W5224-3TE Features
627-C series
627-17W5224-3TE Applications
There are a lot of EDAC Inc.
627-17W5224-3TE D-Sub Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP