627-17W5224-3TA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
627-17W5224-3TA
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB PLUG 17P PNL MNT SLDR
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Contact Arrangement :
17W5
Base Product Number :
627-17W
Shell Material :
Steel
Gender :
Male
Backset Spacing :
Contact Plating :
Gold
Termination Style :
Solder Cup
Color :
Black
Shell Size, Connector Layout :
4 (DC, C) - 17W5
Current Rating (Amps) :
5A, 30A
Number of Positions :
17 Position
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Wire Gauge :
Features :
Grounding Indents, Shielded
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Insulation Material :
Thermoplastic Polyester
Dielectric Material :
Polyester Thermoplastic
Connector Type :
Plug, Male Pins
Voltage Rating :
125 V
Connector Style :
D-Sub, Combo
Current Rating :
30 A
Product Status :
Active
Insulation :
Insulated
Contact Finish :
Gold
Mounting Angle :
Vertical
Number of Rows :
2
Contact Type :
Signal and Power
Contact Material :
Copper
Contact Form :
Termination :
Solder
Shell Plating :
Tin
Series :
627-C
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Package :
Tray
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Mounting Style :
THREADED INSERT
Flange Feature :
Board Side (M3)
Ingress Protection :
Contact Finish Thickness :
Flash
Datasheets
627-17W5224-3TA
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-17W5224-3TA from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, 627-17W5224-3TA pinout, 627-17W5224-3TA datasheet PDF, 627-17W5224-3TA amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-17W5224-3TA ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
627-C Series D-Sub, Combo Plug, Male Pins 17 Position-Position Male Signal and Power Solder 4 (DC, C) - 17W5 Panel Mount, Through Hole Copper Gold Steel, Tin Plated
627-17W5224-3TA Overview
627-17W5224-3TA Features
627-C series
627-17W5224-3TA Applications
There are a lot of EDAC Inc.
627-17W5224-3TA D-Sub Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP