627-17W5224-3T4
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
627-17W5224-3T4
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB PLUG 17P PNL MNT SLDR
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Connector Type :
Plug, Male Pins
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Number of Rows :
2
Ingress Protection :
Mounting Style :
Threaded Standoff
Insulation :
Insulated
Series :
627-C
Termination Style :
Solder Cup
Current Rating (Amps) :
5A, 30A
Contact Material :
Copper
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Mounting Angle :
Vertical
Number of Positions :
17 Position
Current Rating :
30 A
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Connector Style :
D-Sub, Combo
Dielectric Material :
Polyester Thermoplastic
Shell Size, Connector Layout :
4 (DC, C) - 17W5
Product Status :
Active
Wire Gauge :
Backset Spacing :
Termination :
Solder
Base Product Number :
627-17W
Shell Plating :
Tin
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Shell Material :
Steel
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Voltage Rating :
125 V
Features :
Grounding Indents, Shielded
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Gender :
Male
Color :
Black
Insulation Material :
Thermoplastic Polyester
Package :
Tray
Flange Feature :
Board Side (4-40); Mating Side (4-40)
Contact Type :
Signal and Power
Contact Finish Thickness :
Flash
Contact Finish :
Gold
Contact Form :
Contact Plating :
Gold
Contact Arrangement :
17W5
Datasheets
627-17W5224-3T4
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-17W5224-3T4 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, 627-17W5224-3T4 pinout, 627-17W5224-3T4 datasheet PDF, 627-17W5224-3T4 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-17W5224-3T4 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
627-C Series D-Sub, Combo Plug, Male Pins 17 Position-Position Male Signal and Power Solder 4 (DC, C) - 17W5 Panel Mount, Through Hole Copper Gold Steel, Tin Plated
627-17W5224-3T4 Overview
627-17W5224-3T4 Features
627-C series
627-17W5224-3T4 Applications
There are a lot of EDAC Inc.
627-17W5224-3T4 D-Sub Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP