627-17W5224-3T1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
627-17W5224-3T1
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB PLUG 17POS VERT SLDR
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Series :
627-C
Flange Feature :
Housing/Shell (Unthreaded)
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Gender :
Male
Voltage Rating :
125 V
Number of Positions :
17 Position
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Insulation :
Insulated
Contact Type :
Signal and Power
Shell Material :
Steel
Color :
Black
Contact Material :
Copper
Number of Rows :
2
Contact Arrangement :
17W5
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Termination :
Solder
Current Rating (Amps) :
5A, 30A
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Base Product Number :
627-17W
Features :
Grounding Indents, Shielded
Backset Spacing :
Mounting Type :
Through Hole
Insulation Material :
Thermoplastic Polyester
Connector Style :
D-Sub, Combo
Connector Type :
Plug, Male Pins
Mounting Angle :
Vertical
Current Rating :
30 A
Contact Finish Thickness :
Flash
Contact Plating :
Gold
Contact Finish :
Gold
Shell Size, Connector Layout :
4 (DC, C) - 17W5
Contact Form :
Ingress Protection :
Dielectric Material :
Polyester Thermoplastic
Termination Style :
Solder Cup
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Package :
Tray
Product Status :
Active
Mounting Style :
Through Hole
Wire Gauge :
Shell Plating :
Tin
Datasheets
627-17W5224-3T1
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-17W5224-3T1 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Through Hole, 627-17W5224-3T1 pinout, 627-17W5224-3T1 datasheet PDF, 627-17W5224-3T1 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-17W5224-3T1 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
627-C Series D-Sub, Combo Plug, Male Pins 17 Position-Position Male Signal and Power Solder 4 (DC, C) - 17W5 Through Hole Copper Gold Steel, Tin Plated
627-17W5224-3T1 Overview
627-17W5224-3T1 Features
627-C series
627-17W5224-3T1 Applications
There are a lot of EDAC Inc.
627-17W5224-3T1 D-Sub Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP