627-17W5224-3NA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
627-17W5224-3NA
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB PLUG 17P PNL MNT SLDR
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Current Rating :
30 A
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Backset Spacing :
Contact Plating :
Gold
Base Product Number :
627-17W
Mounting Style :
THREADED INSERT
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Termination :
Solder
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Ingress Protection :
Termination Style :
Solder Cup
Shell Material :
Steel
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Features :
Grounding Indents, Shielded
Mounting Angle :
Vertical
Flange Feature :
Board Side (M3)
Gender :
Male
Package :
Tray
Insulation Material :
Thermoplastic Polyester
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Wire Gauge :
Insulation :
Insulated
Contact Finish :
Gold
Number of Rows :
2
Voltage Rating :
125 V
Contact Material :
Copper
Number of Positions :
17 Position
Product Status :
Active
Contact Type :
Signal and Power
Color :
Black
Shell Size, Connector Layout :
4 (DC, C) - 17W5
Contact Arrangement :
17W5
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Dielectric Material :
Polyester Thermoplastic
Current Rating (Amps) :
5A, 30A
Series :
627-C
Contact Finish Thickness :
Flash
Connector Style :
D-Sub, Combo
Shell Plating :
Nickel
Connector Type :
Plug, Male Pins
Contact Form :
Datasheets
627-17W5224-3NA
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-17W5224-3NA from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, 627-17W5224-3NA pinout, 627-17W5224-3NA datasheet PDF, 627-17W5224-3NA amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-17W5224-3NA ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
627-C Series D-Sub, Combo Plug, Male Pins 17 Position-Position Male Signal and Power Solder 4 (DC, C) - 17W5 Panel Mount, Through Hole Copper Gold Steel, Nickel Plated
627-17W5224-3NA Overview
627-17W5224-3NA Features
627-C series
627-17W5224-3NA Applications
There are a lot of EDAC Inc.
627-17W5224-3NA D-Sub Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP