627-17W5224-3N1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
627-17W5224-3N1
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB PLUG 17POS VERT SLDR
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Connector Type :
Plug, Male Pins
Mounting Type :
Through Hole
Backset Spacing :
Voltage Rating :
125 V
Ingress Protection :
Flange Feature :
Housing/Shell (Unthreaded)
Connector Style :
D-Sub, Combo
Termination :
Solder
Contact Form :
Package :
Tray
Color :
Black
Features :
Grounding Indents, Shielded
Contact Type :
Signal and Power
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Dielectric Material :
Polyester Thermoplastic
Gender :
Male
Current Rating (Amps) :
5A, 30A
Contact Arrangement :
17W5
Wire Gauge :
Number of Rows :
2
Contact Material :
Copper
Insulation :
Insulated
Contact Finish :
Gold
Contact Plating :
Gold
Contact Finish Thickness :
Flash
Shell Plating :
Nickel
Mounting Style :
Through Hole
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Current Rating :
30 A
Mounting Angle :
Vertical
Shell Material :
Steel
Shell Size, Connector Layout :
4 (DC, C) - 17W5
Insulation Material :
Thermoplastic Polyester
Number of Positions :
17 Position
Base Product Number :
627-17W
Series :
627-C
Termination Style :
Solder Cup
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Product Status :
Active
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Datasheets
627-17W5224-3N1
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-17W5224-3N1 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, 627-17W5224-3N1 pinout, 627-17W5224-3N1 datasheet PDF, 627-17W5224-3N1 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-17W5224-3N1 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
627-C Series D-Sub, Combo Plug, Male Pins 17 Position-Position Male Signal and Power Solder 4 (DC, C) - 17W5 Through Hole Copper Gold Steel, Nickel Plated
627-17W5224-3N1 Overview
627-17W5224-3N1 Features
627-C series
627-17W5224-3N1 Applications
There are a lot of EDAC Inc.
627-17W5224-3N1 D-Sub Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP