627-17W5224-2TC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
627-17W5224-2TC
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB PLUG 17P PNL MNT SLDR
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Dielectric Material :
Polyester Thermoplastic
Contact Finish Thickness :
Flash
Shell Material :
Steel
Features :
Grounding Indents, Shielded
Contact Arrangement :
17W5
Contact Material :
Copper
Series :
627-C
Backset Spacing :
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Gender :
Male
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Connector Type :
Plug, Male Pins
Mounting Style :
Threaded Standoff
Current Rating :
20 A
Ingress Protection :
Mounting Angle :
Vertical
Package :
Tray
Insulation :
Insulated
Contact Finish :
Gold
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Shell Size, Connector Layout :
4 (DC, C) - 17W5
Base Product Number :
627-17W
Voltage Rating :
125 V
Insulation Material :
Thermoplastic Polyester
Termination Style :
Solder Cup
Color :
Black
Contact Type :
Signal and Power
Connector Style :
D-Sub, Combo
Wire Gauge :
Flange Feature :
Board Side (M3); Mating Side (M3)
Termination :
Solder
Contact Form :
Contact Plating :
Gold
Number of Positions :
17 Position
Product Status :
Active
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Shell Plating :
Tin
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Number of Rows :
2
Current Rating (Amps) :
5A, 20A
Datasheets
627-17W5224-2TC
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-17W5224-2TC from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, 627-17W5224-2TC pinout, 627-17W5224-2TC datasheet PDF, 627-17W5224-2TC amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-17W5224-2TC ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
627-C Series D-Sub, Combo Plug, Male Pins 17 Position-Position Male Signal and Power Solder 4 (DC, C) - 17W5 Panel Mount, Through Hole Copper Gold Steel, Tin Plated
627-17W5224-2TC Overview
627-17W5224-2TC Features
627-C series
627-17W5224-2TC Applications
There are a lot of EDAC Inc.
627-17W5224-2TC D-Sub Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP