627-17W5224-2T6
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
627-17W5224-2T6
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB PLUG 17P PNL MNT SLDR
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Insulation Material :
Thermoplastic Polyester
Product Status :
Active
Contact Material :
Copper
Contact Plating :
Gold
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Number of Positions :
17 Position
Mounting Angle :
Vertical
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Dielectric Material :
Polyester Thermoplastic
Ingress Protection :
Features :
Board Lock, Grounding Indents, Shielded
Current Rating (Amps) :
5A, 20A
Connector Type :
Plug, Male Pins
Connector Style :
D-Sub, Combo
Gender :
Male
Flange Feature :
Mating Side (4-40)
Color :
Black
Base Product Number :
627-17W
Contact Arrangement :
17W5
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Number of Rows :
2
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Shell Material :
Steel
Wire Gauge :
Termination Style :
Solder Cup
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Backset Spacing :
Shell Plating :
Tin
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package :
Tray
Insulation :
Insulated
Voltage Rating :
125 V
Series :
627-C
Contact Finish :
Gold
Contact Type :
Signal and Power
Termination :
Solder
Current Rating :
20 A
Mounting Style :
Threaded Standoff
Contact Form :
Shell Size, Connector Layout :
4 (DC, C) - 17W5
Contact Finish Thickness :
Flash
Datasheets
627-17W5224-2T6
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-17W5224-2T6 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, 627-17W5224-2T6 pinout, 627-17W5224-2T6 datasheet PDF, 627-17W5224-2T6 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-17W5224-2T6 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
627-C Series D-Sub, Combo Plug, Male Pins 17 Position-Position Male Signal and Power Solder 4 (DC, C) - 17W5 Panel Mount, Through Hole Copper Gold Steel, Tin Plated
627-17W5224-2T6 Overview
627-17W5224-2T6 Features
627-C series
627-17W5224-2T6 Applications
There are a lot of EDAC Inc.
627-17W5224-2T6 D-Sub Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP