627-17W5224-2T3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
627-17W5224-2T3
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB PLUG 17P PNL MNT SLDR
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Voltage Rating :
125 V
Current Rating :
20 A
Gender :
Male
Ingress Protection :
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Termination Style :
Solder Cup
Series :
627-C
Contact Finish :
Gold
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Termination :
Solder
Contact Material :
Copper
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Base Product Number :
627-17W
Color :
Black
Number of Positions :
17 Position
Mounting Angle :
Vertical
Connector Style :
D-Sub, Combo
Package :
Tray
Features :
Grounding Indents, Shielded
Contact Form :
Product Status :
Active
Shell Plating :
Tin
Backset Spacing :
Shell Size, Connector Layout :
4 (DC, C) - 17W5
Contact Arrangement :
17W5
Contact Finish Thickness :
Flash
Current Rating (Amps) :
5A, 20A
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Flange Feature :
Board Side (4-40)
Shell Material :
Steel
Mounting Style :
THREADED INSERT
Insulation :
Insulated
Number of Rows :
2
Insulation Material :
Thermoplastic Polyester
Contact Type :
Signal and Power
Wire Gauge :
Dielectric Material :
Polyester Thermoplastic
Contact Plating :
Gold
Connector Type :
Plug, Male Pins
Datasheets
627-17W5224-2T3
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-17W5224-2T3 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, 627-17W5224-2T3 pinout, 627-17W5224-2T3 datasheet PDF, 627-17W5224-2T3 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-17W5224-2T3 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
627-C Series D-Sub, Combo Plug, Male Pins 17 Position-Position Male Signal and Power Solder 4 (DC, C) - 17W5 Panel Mount, Through Hole Copper Gold Steel, Tin Plated
627-17W5224-2T3 Overview
627-17W5224-2T3 Features
627-C series
627-17W5224-2T3 Applications
There are a lot of EDAC Inc.
627-17W5224-2T3 D-Sub Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP