627-17W5224-2NE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
627-17W5224-2NE
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB PLUG 17P PNL MNT SLDR
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Ingress Protection :
Contact Form :
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Connector Style :
D-Sub, Combo
Current Rating :
20 A
Voltage Rating :
125 V
Mounting Style :
Threaded Standoff
Number of Rows :
2
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Number of Positions :
17 Position
Insulation Material :
Thermoplastic Polyester
Termination :
Solder
Shell Plating :
Nickel
Wire Gauge :
Product Status :
Active
Mounting Angle :
Vertical
Shell Material :
Steel
Shell Size, Connector Layout :
4 (DC, C) - 17W5
Gender :
Male
Package :
Tray
Series :
627-C
Backset Spacing :
Contact Material :
Copper
Color :
Black
Connector Type :
Plug, Male Pins
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Current Rating (Amps) :
5A, 20A
Dielectric Material :
Polyester Thermoplastic
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Contact Finish Thickness :
Flash
Insulation :
Insulated
Termination Style :
Solder Cup
Contact Type :
Signal and Power
Contact Arrangement :
17W5
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Features :
Board Lock, Grounding Indents, Shielded
Contact Finish :
Gold
Contact Plating :
Gold
Flange Feature :
Mating Side (M3)
Base Product Number :
627-17W
Datasheets
627-17W5224-2NE
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-17W5224-2NE from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, 627-17W5224-2NE pinout, 627-17W5224-2NE datasheet PDF, 627-17W5224-2NE amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-17W5224-2NE ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
627-C Series D-Sub, Combo Plug, Male Pins 17 Position-Position Male Signal and Power Solder 4 (DC, C) - 17W5 Panel Mount, Through Hole Copper Gold Steel, Nickel Plated
627-17W5224-2NE Overview
627-17W5224-2NE Features
627-C series
627-17W5224-2NE Applications
There are a lot of EDAC Inc.
627-17W5224-2NE D-Sub Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP