627-17W5224-2NB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
627-17W5224-2NB
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB PLUG 17P PNL MNT SLDR
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Voltage Rating :
125 V
Shell Material :
Steel
Mounting Angle :
Vertical
Mounting Style :
THREADED INSERT
Number of Rows :
2
Number of Positions :
17 Position
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Current Rating (Amps) :
5A, 20A
Connector Type :
Plug, Male Pins
Dielectric Material :
Polyester Thermoplastic
Ingress Protection :
Base Product Number :
627-17W
Shell Plating :
Nickel
Features :
Grounding Indents, Shielded
Contact Arrangement :
17W5
Contact Form :
Contact Material :
Copper
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Package :
Tray
Color :
Black
Flange Feature :
Board Side (M3)
Series :
627-C
Contact Plating :
Gold
Contact Finish :
Gold
Gender :
Male
Contact Type :
Signal and Power
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Backset Spacing :
Termination Style :
Solder Cup
Insulation :
Insulated
Insulation Material :
Thermoplastic Polyester
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Connector Style :
D-Sub, Combo
Contact Finish Thickness :
Flash
Wire Gauge :
Termination :
Solder
Product Status :
Active
Shell Size, Connector Layout :
4 (DC, C) - 17W5
Current Rating :
20 A
Datasheets
627-17W5224-2NB
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-17W5224-2NB from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, 627-17W5224-2NB pinout, 627-17W5224-2NB datasheet PDF, 627-17W5224-2NB amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-17W5224-2NB ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
627-C Series D-Sub, Combo Plug, Male Pins 17 Position-Position Male Signal and Power Solder 4 (DC, C) - 17W5 Panel Mount, Through Hole Copper Gold Steel, Nickel Plated
627-17W5224-2NB Overview
627-17W5224-2NB Features
627-C series
627-17W5224-2NB Applications
There are a lot of EDAC Inc.
627-17W5224-2NB D-Sub Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP