627-17W5224-2N5
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
627-17W5224-2N5
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB PLUG 17POS VERT SLDR
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Voltage Rating :
125 V
Termination Style :
Solder Cup
Features :
Board Lock, Grounding Indents, Shielded
Gender :
Male
Shell Material :
Steel
Mounting Type :
Through Hole
Product Status :
Active
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Ingress Protection :
Contact Material :
Copper
Base Product Number :
627-17W
Backset Spacing :
Mounting Angle :
Vertical
Connector Type :
Plug, Male Pins
Insulation Material :
Thermoplastic Polyester
Number of Rows :
2
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Contact Plating :
Gold
Mounting Style :
THREADED INSERT
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Series :
627-C
Termination :
Solder
Dielectric Material :
Polyester Thermoplastic
Shell Size, Connector Layout :
4 (DC, C) - 17W5
Contact Finish Thickness :
Flash
Number of Positions :
17 Position
Current Rating (Amps) :
5A, 20A
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Finish :
Gold
Contact Form :
Current Rating :
20 A
Color :
Black
Connector Style :
D-Sub, Combo
Contact Arrangement :
17W5
Package :
Tray
Insulation :
Insulated
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Wire Gauge :
Contact Type :
Signal and Power
Shell Plating :
Nickel
Flange Feature :
Board Side (4-40)
Datasheets
627-17W5224-2N5
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-17W5224-2N5 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, 627-17W5224-2N5 pinout, 627-17W5224-2N5 datasheet PDF, 627-17W5224-2N5 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-17W5224-2N5 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
627-C Series D-Sub, Combo Plug, Male Pins 17 Position-Position Male Signal and Power Solder 4 (DC, C) - 17W5 Through Hole Copper Gold Steel, Nickel Plated
627-17W5224-2N5 Overview
627-17W5224-2N5 Features
627-C series
627-17W5224-2N5 Applications
There are a lot of EDAC Inc.
627-17W5224-2N5 D-Sub Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP