627-17W5224-2N2
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
627-17W5224-2N2
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB PLUG 17P PNL MNT SLDR
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Base Product Number :
627-17W
Current Rating (Amps) :
5A, 20A
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Color :
Black
Product Status :
Active
Contact Form :
Connector Style :
D-Sub, Combo
Connector Type :
Plug, Male Pins
Contact Plating :
Gold
Mounting Angle :
Vertical
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Gender :
Male
Flange Feature :
Board Side (4-40)
Mounting Style :
THREADED INSERT
Insulation :
Insulated
Termination :
Solder
Contact Type :
Signal and Power
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Termination Style :
Solder Cup
Wire Gauge :
Shell Size, Connector Layout :
4 (DC, C) - 17W5
Features :
Grounding Indents, Shielded
Contact Material :
Copper
Shell Plating :
Nickel
Number of Positions :
17 Position
Voltage Rating :
125 V
Series :
627-C
Contact Finish :
Gold
Dielectric Material :
Polyester Thermoplastic
Ingress Protection :
Package :
Tray
Backset Spacing :
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Contact Finish Thickness :
Flash
Insulation Material :
Thermoplastic Polyester
Current Rating :
20 A
Number of Rows :
2
Contact Arrangement :
17W5
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Shell Material :
Steel
Datasheets
627-17W5224-2N2
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-17W5224-2N2 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, 627-17W5224-2N2 pinout, 627-17W5224-2N2 datasheet PDF, 627-17W5224-2N2 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-17W5224-2N2 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
627-C Series D-Sub, Combo Plug, Male Pins 17 Position-Position Male Signal and Power Solder 4 (DC, C) - 17W5 Panel Mount, Through Hole Copper Gold Steel, Nickel Plated
627-17W5224-2N2 Overview
627-17W5224-2N2 Features
627-C series
627-17W5224-2N2 Applications
There are a lot of EDAC Inc.
627-17W5224-2N2 D-Sub Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP