627-17W5224-1TD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
627-17W5224-1TD
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB PLUG 17POS VERT SLDR
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Product Status :
Active
Shell Plating :
Tin
Contact Form :
Shell Material :
Steel
Color :
Black
Insulation Material :
Thermoplastic Polyester
Insulation :
Insulated
Current Rating (Amps) :
5A, 10A
Number of Rows :
2
Mounting Style :
THREADED INSERT
Contact Finish :
Gold
Package :
Tray
Number of Positions :
17 Position
Voltage Rating :
125 V
Dielectric Material :
Polyester Thermoplastic
Ingress Protection :
Contact Type :
Signal and Power
Mounting Angle :
Vertical
Contact Finish Thickness :
Flash
Flange Feature :
Board Side (M3)
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Contact Plating :
Gold
Backset Spacing :
Termination :
Solder
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Shell Size, Connector Layout :
4 (DC, C) - 17W5
Current Rating :
10 A
Termination Style :
Solder Cup
Connector Type :
Plug, Male Pins
Mounting Type :
Through Hole
Gender :
Male
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Contact Arrangement :
17W5
Features :
Board Lock, Grounding Indents, Shielded
Wire Gauge :
Contact Material :
Copper
Base Product Number :
627-17W
Series :
627-C
Connector Style :
D-Sub, Combo
Datasheets
627-17W5224-1TD
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-17W5224-1TD from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, 627-17W5224-1TD pinout, 627-17W5224-1TD datasheet PDF, 627-17W5224-1TD amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-17W5224-1TD ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
627-C Series D-Sub, Combo Plug, Male Pins 17 Position-Position Male Signal and Power Solder 4 (DC, C) - 17W5 Through Hole Copper Gold Steel, Tin Plated
627-17W5224-1TD Overview
627-17W5224-1TD Features
627-C series
627-17W5224-1TD Applications
There are a lot of EDAC Inc.
627-17W5224-1TD D-Sub Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP