627-17W5224-1ND
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
627-17W5224-1ND
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB PLUG 17POS VERT SLDR
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Contact Finish :
Gold
Contact Form :
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Contact Material :
Copper
Flange Feature :
Board Side (M3)
Number of Rows :
2
Current Rating (Amps) :
5A, 10A
Product Status :
Active
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Contact Finish Thickness :
Flash
Contact Plating :
Gold
Gender :
Male
Current Rating :
10 A
Insulation :
Insulated
Features :
Board Lock, Grounding Indents, Shielded
Dielectric Material :
Polyester Thermoplastic
Shell Size, Connector Layout :
4 (DC, C) - 17W5
Connector Type :
Plug, Male Pins
Backset Spacing :
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Voltage Rating :
125 V
Connector Style :
D-Sub, Combo
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Base Product Number :
627-17W
Wire Gauge :
Package :
Tray
Ingress Protection :
Termination Style :
Solder Cup
Mounting Style :
THREADED INSERT
Color :
Black
Contact Arrangement :
17W5
Series :
627-C
Contact Type :
Signal and Power
Number of Positions :
17 Position
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Mounting Angle :
Vertical
Termination :
Solder
Mounting Type :
Through Hole
Insulation Material :
Thermoplastic Polyester
Shell Material :
Steel
Shell Plating :
Nickel
Datasheets
627-17W5224-1ND
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-17W5224-1ND from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Through Hole, 627-17W5224-1ND pinout, 627-17W5224-1ND datasheet PDF, 627-17W5224-1ND amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-17W5224-1ND ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
627-C Series D-Sub, Combo Plug, Male Pins 17 Position-Position Male Signal and Power Solder 4 (DC, C) - 17W5 Through Hole Copper Gold Steel, Nickel Plated
627-17W5224-1ND Overview
627-17W5224-1ND Features
627-C series
627-17W5224-1ND Applications
There are a lot of EDAC Inc.
627-17W5224-1ND D-Sub Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP