627-17W5222-2T1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
627-17W5222-2T1
Manufacturer
EDAC Inc.
Description
CONN D-SUB PLUG 17POS SLDR CUP
Manufacturer :
EDAC Inc.
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Contact Type :
Signal and Power
Shell Material :
Steel
Termination :
Solder Cup
Insulation :
Insulated
Product Status :
Active
Package :
Tray
Ingress Protection :
Number of Positions :
17 Position
Contact Material :
Copper
Number of Rows :
2
Features :
Grounding Indents, Shielded
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Current Rating :
20 A
Series :
627-C
Base Product Number :
627-17W
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Shell Plating :
Tin
Insulation Material :
Thermoplastic Polyester
Flange Feature :
Housing/Shell (Unthreaded)
Contact Form :
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Shell Size, Connector Layout :
4 (DC, C) - 17W5
Wire Gauge :
Color :
Black
Connector Type :
Plug, Male Pins
Gender :
Male
Contact Finish Thickness :
Flash
Voltage Rating :
125 V
Current Rating (Amps) :
5A, 20A
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Connector Style :
D-Sub, Combo
Contact Finish :
Gold
Backset Spacing :
Dielectric Material :
Polyester Thermoplastic
Contact Arrangement :
17W5
Termination Style :
Solder Tail
Mounting Style :
Through Hole
Contact Plating :
Gold
Mounting Angle :
Vertical
Datasheets
627-17W5222-2T1
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-17W5222-2T1 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Free Hanging (In-Line), 627-17W5222-2T1 pinout, 627-17W5222-2T1 datasheet PDF, 627-17W5222-2T1 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-17W5222-2T1 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
627-C Series D-Sub, Combo Plug, Male Pins 17 Position-Position Male Signal and Power Solder Cup 4 (DC, C) - 17W5 Free Hanging (In-Line) Copper Gold Steel, Tin Plated
627-17W5222-2T1 Overview
627-17W5222-2T1 Features
627-C series
627-17W5222-2T1 Applications
There are a lot of EDAC Inc.
627-17W5222-2T1 D-Sub Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP