627-17W5222-1N1
Mfr.Part #
627-17W5222-1N1
Description
CONN D-SUB PLUG 17POS SLDR CUP
D-Sub Connector Assemblies
Current Rating :
10 A
Mounting Style :
Through Hole
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Shell Size, Connector Layout :
4 (DC, C) - 17W5
Contact Finish Thickness :
Flash
Current Rating (Amps) :
5A, 10A
Flange Feature :
Housing/Shell (Unthreaded)
Number of Positions :
17 (12 + 5 Power)
Voltage Rating :
125V
Termination Style :
Solder Tail
Contact Material :
COPPER ALLOY
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Contact Type :
Signal and Power
Features :
Grounding Indents, Shielded
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Contact Arrangement :
17W5
Datasheets
627-17W5222-1N1
Introducing D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-17W5222-1N1 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Free Hanging (In-Line), Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, 627-17W5222-1N1 pinout, 627-17W5222-1N1 datasheet PDF, 627-17W5222-1N1 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies EDAC Inc. 627-17W5222-1N1 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
627-17W5222-1N1 Overview
627-17W5222-1N1 Features
627-C series
627-17W5222-1N1 Applications
There are a lot of EDAC
627-17W5222-1N1 D-Sub Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP